Činnost

Exekuční činnost
Soudní exekutor provádí nucený výkon rozhodnutí v souladu se zákonem č. 120/2001 Sb., exekuční řád, v případech kdy povinný sám dobrovolně nesplní povinnost stanovenou exekučním titulem.

Co může být exekučním titulem?
Exekuční titulem jsou vykonatelné rozhodnutí soudu nebo exekutora, pokud přiznává právo, zavazuje k povinnosti nebo postihuje majetek, vykonatelné rozhodnutí soudu a jiného orgánu činného v trestním řízení, pokud přiznává právo nebo postihuje majetek, vykonatelný rozhodčí nález, notářský zápis nebo exekutorský zápis se svolením k vykonatelnosti sepsaný podle zvláštního právního předpisu, vykonatelné rozhodnutí a jiný exekuční titul orgánu veřejné moci, jiná vykonatelná rozhodnutí a schválené smíry a listiny, jejichž výkon připouští zákon.

Jak se zahajuje exekuce?
Exekuce se zahajuje na návrh oprávněného nebo toho, kdo prokáže, že na něho přešlo nebo bylo převedeno právo z rozhodnutí.  Oprávněný může podat exekuční návrh nesplní-li povinný dobrovolně to, co mu ukládá exekuční titul podle tohoto zákona, a není-li exekučním titulem rozhodnutí o péči o nezletilé děti, ve věcech ochrany proti domácímu násilí, orgánů Evropské unie nebo cizí rozhodnutí; exekuční návrh lze však podat tehdy, má-li být exekuce vedena podle rozhodnutí o výživném na nezletilé děti nebo podle cizího rozhodnutí, u něhož bylo vydáno prohlášení vykonatelnosti podle přímo použitelného předpisu Evropské unie nebo mezinárodní smlouvy nebo rozhodnuto o uznání.
Dnem doručení exekučního návrhu soudnímu exekutorovi je exekuce zahájena. Ten následně požádá exekuční soud o vydání pověření k provedení exekuce.
Soudní exekutor nemá teritoriální působnost, tzn. může vykonávat exekuci v rámci celé České republiky.

Co může soudní exekutor vymáhat?
Soudní exekutor může vymáhat jak peněžité tak nepeněžité plnění. Jednotlivé způsoby provedení exekuce jsou stanoveny jak v exekučním řádu, tak v zákoně č. 99/1963 Sb., občanský soudní řád.
Pro peněžitá plnění může soudní exekutor vést exekuci těmito způsoby: srážky ze mzdy a jiných příjmů, přikázání pohledávky, prodej movitých věcí a nemovitých věcí, postižení závodu, správa nemovitých věcí, pozastavení řidičského oprávnění a postižením obchodního podílu, akcií, patentů, ochranných známek, licencí apod.
Exekuce nepeněžitého plnění může spočívat ve vyklizení, odebrání věci, rozdělení společné věci nebo provedení prací a výkonů. Exekuci prodejem zástavy lze pro zajištěnou pohledávku provést prodejem zastavených movitých a nemovitých věcí.

Jak je to s náklady exekuce?
Oprávněný má právo na náhradu nákladů účelně vynaložených k vymáhání svého nároku. Náklady, které mu takto vzniknou, hradí oprávněnému povinný. Rovněž náklady exekuce hradí exekutorovi povinný. Náklady oprávněného a náklady exekuce jsou vymoženy v rámci exekučního řízení na základě Příkazu k úhradě nákladů exekuce.
Oprávněný hradí náklady exekuce pouze v situacích, kdy sám zavinil zastavení exekuce. Zavinění zastavení exekuce lze shledat i v případech, kdy oprávněný podá exekuční návrh na někoho, kdo již exekuce má, a tato exekuce je následně zastavena pro nemajetnost povinného.
Exekutor může rovněž po oprávněných vybírat zálohu na náklady exekuce.

Náklady exekutora stavuje vyhláška č. 330/2001 Sb. vyhláška Ministerstva spravedlnosti o odměně a náhradách soudního exekutora, o odměně a náhradě hotových výdajů správce podniku a o podmínkách pojištění odpovědnosti za škody způsobené exekutorem. Proto nelze výši nákladů exekuce na žádost účastníků řízení měnit.
Za náklady exekuce se považuje: odměna soudního exekutora, náhrada hotových výdajů,  náhrada za ztrátu času, náhrada za doručení písemností, v případě exekuce prodejem podniku též odměna a náhrada nákladů správce podniku a součástí nákladů exekuce je rovněž příslušná sazba DPH.

Konkrétně jsou náklady ve vyhlášce stanoveny následovně:

1) Odměna soudního exekutora
Odměna za exekuci ukládající zaplacení peněžité částky

do 3.000.000,- Kč základu (minimálně však 3.000,- Kč) 15%
z přebývající částky až do 40.000.000,- Kč základu 10%
z přebývající částky až do 50.000.000,- Kč základu 5%
z přebývající částky až do 250.000.000,- Kč základu 1%
  • Odměna za exekuci vyklizením
    Odměna činí 10.000,- Kč za každou vyklizenou nemovitou věc, stavbu, byt nebo místnost.
  • Odměna za exekuci odebráním věci
    Odměna činí za každou odebranou věc nebo soubor věcí 15 % z jejich hodnoty, nejméně však 2.000 Kč.
  • Odměna za exekuci rozdělením společné věci
    Odměna za exekuci rozdělením společné věci v případě, kdy společná věc má být rozdělena jinak než prodejem, činí 6.000,- Kč za každou rozdělovanou věc. V případě rozdělení prodejem je základem výtěžek prodeje věci a výše odměny se řídí procenty, jako by šlo o exekuci ukládající zaplacení peněžité částky.
  • Odměna za exekuci provedením prací a výkonů
    Odměna činí 6.000,- Kč za každý vykonaný exekuční titul, který ukládá provedení prací a výkonů.

2) Náhrada hotových výdajů
Exekutorovi náleží náhrada hotových výdajů v paušální částce 3.500,- Kč. Překročí-li výše hotových výdajů částku 3.500,- Kč, náleží exekutorovi náhrada hotových výdajů v plné výši.

3) Náhrada za ztrátu času
Náhrada za ztrátu času činí 50,- Kč za každou započatou čtvrthodinu a náleží exekutorovi při úkonech exekuční činnosti vykonávaných v místě, které není sídlem jeho úřadu, za čas strávený cestou do tohoto místa a zpět.

4) Náhrada za doručení písemností
Náhrada za doručení písemností sestává z náhrady hotových výdajů účelně vynaložených na doručení písemnosti a z paušální částky ve výši 50,- Kč za doručení jedné písemnosti a náleží exekutorovi tehdy, doručuje-li písemnost v exekučním řízení sám, popřípadě prostřednictvím svých zaměstnanců.

Zřízení exekutorského zástavního práva
Exekuční řízení ke zřízení exekutorského zástavního práva na nemovitých věcech povinného k zajištění pohledávky oprávněného se zahajuje na návrh. Exekuční návrh na zřízení exekutorského zástavního práva podává exekutorovi oprávněný. Oprávněný nemá právo na náhradu nákladů. Náklady exekuce hradí exekutorovi oprávněný. Exekutor nevydá exekuční příkaz ke zřízení exekutorského zástavního práva, neuhradí-li oprávněný náklady exekuce podle příkazu k úhradě nákladů exekuce, který se doručuje pouze oprávněnému.

Další činnost exekutora
Mezi další činnost soudního exekutora patří sepisování exekutorských zápisů.  Exekutorský zápis je veřejnou listinou, která může osvědčit skutkový stav (např. splnění dluhu, stav nemovitostí) nebo osvědčit skutkový děj (např. osvědčení doručení písemnosti konkrétní osobě).
Dále je soudní exekutor oprávněn přijímat věci do úschovy v souvislosti se soudním či jiným řízením. Tyto věci mohou být jak peníze, tak různé movité věci včetně listin.
Soudní exekutor může rovněž provést dobrovolnou dražbu movitých či nemovitých věcí, a to na návrh vlastníka nebo osoby oprávněné disponovat s věcmi (příkladem může být notář v rámci likvidace dědictví nebo insolvenční správce).
Soudní exekutor na žádost věřitele doručí oznámení věřitele o jeho výhradě práva dovolat se neúčinnosti právního jednání podle jiného právního předpisu tomu, koho žadatel označil za toho, vůči komu se neúčinnosti právního jednání může dovolat.
V neposlední řádě může soudní exekutor poskytovat právní pomoc oprávněnému nebo povinnému po vydání exekučního titulu, jakož i v souvislosti s exekuční činností a další činností. Nejčastějším způsobem této právní pomoci je sepisování exekučního návrhu pro oprávněného.

search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close